Խորհրդարանը հունիսի 30-ի արտահերթ նստաշրջանում կրկին քննարկել է Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված թեկնածուի ընտրության հարցը:
Հիշեցնենք, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը հունիսի 29-ի նիստում այդ պաշտոնում առաջադրել էր Ռուբիկ Մխիթարյանի, Արսեն Նիկողոսյանի եւ Արթուր Սարգսյանի թեկնածությունները: Սակայն կայացած գաղտնի քվեարկության արդյունքում թեկնածուները չեն ընտրվել: Ռուբիկ Մխիթարյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 29, Արսեն Նիկողոսյանի թեկնածությանը` 0, Արթուր Սարգսյանի թեկնածությանը` 33 պատգամավոր:
«ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն` եթե թեկնածուներից ոչ մեկը չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երկրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել առաջին փուլում առավել ձայներ ստացած երկու թեկնածուները:
Ռուբիկ Մխիթարյանի եւ Արթուր Սարգսյանի կենսագրական տվյալներն ու աշխատանքային ուղին ներկայացրել է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Դավիթ Խաչատուրյանը:
Թեկնածու Ռուբիկ Մխիթարյանը նշել է, որ կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններ քննող մասնագիտացված դատարանների ստեղծմամբ էական քայլ է կատարվել դատարանների ծանրաբեռնվածության թեթեւացման տեսանկյունից: Նրա խոսքով` մասնագիտացված դատարանների եւ դատավորների թվաքանակի ավելացումը կնպաստի արդարադատության արդյունավետության բարձրացմանը եւ հնարավորինս կբացառի ուշացած արդարադատության դեպքերը:
Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի թեկնածու Արթուր Սարգսյանն ընդգծել է, որ իր գործունեության ընթացքում մշտապես եղել է դատավարության մրցակցային կողմ, ներկայացրել է նյութական եւ դատավարական իրավունքի նորմերի խախտման հիմքերով բողոքներ, ներդրում ունեցել Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային որոշումների կայացման հարցում:
Տեղի ունեցած գաղտնի քվեարկության արդյունքում թեկնածուներից ոչ ոք չի ընտրվել:
Նիստը վարող ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը տեղեկացրել է, որ «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն` եթե Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածուն չի ընտրվում, ապա քվեարկությունից հետո` 10-օրյա ժամկետում, Բարձրագույն դատական խորհուրդն առաջադրում է նոր թեկնածուներ:

The parliament again debated the issue of the election of a candidate nominated for the vacant position of a judge of the judicial composition in the crime investigation of the Anti-Corruption Chamber of the Court of Cassation at the extraordinary session convened on June 30 .
It should be reminded that the Supreme Judicial Council nominated Rubik Mkhitaryan, Arsen Nikoghosyan and Artur Sargsyan for that position at the sitting on June 29. However, as a result of the secret ballot, the candidates were not elected. 29 deputies voted for Rubik Mkhitaryan’s candidacy, 0 - for Arsen Nikoghosyan, 33 - for Artur Sargsyan.
According to the Constitutional Law “NA Rules of Procedure,” if none of the candidates is elected, the second round of elections is held, in which the two candidates who received the most votes in the first round can participate.
Davit Khachaturyan, a member of the Supreme Judicial Council, presented biographical data and career path of Rubik Mkhitaryan and Artur Sargsyan.
Candidate Rubik Mkhitaryan noted that the establishment of specialized courts investigating corruption crimes was a significant step in easing the workload of the courts. According to him, an increase in the number of specialized courts and judges will increase the efficiency of justice and eliminate cases of delayed justice as much as possible.
The candidate for the position of a judge of the judicial composition in the crime investigation of the Anti-Corruption Chamber of the Court of Cassation Artur Sargsyan emphasized that during his activity he was always a competitive party in the trial, submitted complaints about violations of norms of substantive and procedural law, and contributed to the precedent decisions of the Court of Cassation.
As a result of the secret ballot, none of the candidates was elected.
The NA Vice President Ruben Rubinyan who presided over the sitting informed that according to the Constitutionals Law “NA Rules of Procedure,” if a candidate for a judge of the Court of Cassation is not elected, the Supreme Judicial Council shall nominate new candidates within 10 days after the voting.